8 tipů pro spánek Vašich dětí

Wednesday 26. October 2011 |
Autor: Nejlepsi-nabytek.cz

1. Nepřehlédněte přirozené signály únavy Když si dítě mne oči, tahá se za uši nebo si například prohrabává vlásky, můžeme nabýt dojmu, že se nudí. Automaticky pak dítěti dáváme další a další podněty k tomu, abychom ho zabavili. Nevědomky ho tak ale od spánku vlastně odháníme. Přitom nám přirozenými signály dalo skvělou příležitost k tomu, abychom ho mohli uložit do postýlky a bez větší námahy rychle uspat.

2. Zajistěte, aby místnost byla příjemná pro spánek Ideální místnost pro dětský spánek by měla být tmavá, klidná a rozhodně by neměla být přetopená. Pokud si také kladete stále dokola otázku, zda by v místnosti, kde dítě spí, mělo být raději úplné ticho nebo je lépe miminko zvykat na určitou úroveň hluku, vězte, že jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Návodem vám však může být názor většiny odborníků, kteří se shodují v tom, že mírné pronikání hluku z okolí klidnému spánku dětí nevadí.

3. Udělejte z postýlky bezpečný ráj pro dítě Všechny děti by měly spát na rovném tvrdém povrchu, který je pokrytý matrací určenou pro dětské postýlky, rozhodně ne moc vysokou a měkkou. Pamatujte na to, že polštář do postýlky miminka nepatří a že by se všechny děti měly pokládat na zádíčka, aby se snížilo riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS).

4. Vytvořte si pravidelnou rutinu či rituál Jednou z nejdůležitějších věcí, vedoucích ke klidnému a rychlému usínání dítěte, je pravidelný rituál, který spánku předchází. Je to 20–30 minut složených ze dvou či tří aktivit, které se budou každý večer opakovat. Rituál by se neměl skládat z činností, které vedou ke zvýšení aktivity dítěte, ale naopak směřují k jeho uklidnění. Vhodný je např. sled - koupání, masáž po koupeli, čtení pohádky či zpívání ukolébavek před spaním. Pokud některou z aktivit dítě nemá rádo, měla by se dělat v jiné části dne.

5. Zkuste udržet dítě vzhůru, dokud není čas jít spát Podle studií provedených v USA (a v tomto si jsou všechny děti na světě podobné), většina dětí pravidelně rychleji usíná a déle spí, jsou-li do postýlky vloženy bdělé. Pokud do postýlky vložíme dítě, které nám usnulo například při sledování pohádky, bude spát kratší dobu a méně kvalitním spánkem.

6. Omezte krmení těsně před spaním Pokud chcete, aby dítě rychle usnulo a dobře spalo, nekrmte je těsně před spaním. Zkuste miminko také udržet vzhůru po dobu krmení, protože pokud si jednou zvykne na usínání u prsu nebo s lahví, bude to vyžadovat i v případě, že se v noci probudí. Ideální je krmit 20–30 minut před spaním, nejlépe v jiné místnosti, než kde bude dítě spát.

7. Zkuste dítě naučit, aby usínalo samo Miminko, které usne samo, je miminko, které bez problémů usne znovu samo i poté, co se probudí ze spánku v noci. A to je vytoužený cíl všech rodičů. Pokud totiž naučíme dítě usínat při houpání, chování či dokonce během jízdy autem, bude vyžadovat to samé i v případě probuzení během noci. V jednu hodinu, ve tři nebo v pět hodin ráno. Zkrátka vždy, když se přirozeně probudí.

8. NE neobvyklým nočním aktivitám Jsou maminky, které musí třikrát za noc hodinu skákat na balonu, aby dítě znovu usnulo. Jiné děti vyžadují dětskou autosedačku a zapnutou pračku. A je spousta dalších nočních dobrodružství, která nakonec dítě přivedou ke spánku. Problém je ale opět v tom, že dítě tyto aktivity pak bude vyžadovat vždy.