Jak správně umístit zrcadlo v interiéru?

Sunday 25. October 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Zrcadla používáme jako bytový doplněk ze dvou důvodů: ten první je účelový, tím druhým je optické zvětšení prostoru. Abychom zároveň nenarušili správně proudící energie, staré čínské učení feng-šuej nám říká, kam správně zrcadlo do bytu či domu umístit. Pro zajímavost byla pravidla o vhodnosti zrcadel v prostoru vytvořena až dodatečně a vedly se o nich dlouhé debaty.

Proč je to tak důležité

Zrcadla odráží nejen obraz kolem sebe, ale také neviditelnou energii kolem nás, pozitivní i negativní. Proto je potřeba, abychom zrcadlo správně umístili do prostoru, neboť nevhodně umístěné zrcadlo může způsobit zhoršení proudění energie v místnosti, stejně jako správně umístěné zrcadlo zde působící kladné síly dokáže znásobit.

Nevhodné umístění zrcadla

Zcela nejnevhodnější poloha zrcadla je přímo proti vstupním dveřím. Všechna vstupující energie se tak totiž zase vrací zpátky, dovnitř neproudí vůbec žádná nebo jen minimální energie. Pokud se chcete při odchodu z domova vidět v zrcadle, umístěte ho mimo osu vstupních dveří. Podobně to však platí i pro zrcadla umístěná proti dveřím kdekoliv jinde v bytě, např. zrcadla proti vstupu do ložnice nebo koupelně. Zrcadlo nikdy nesmí být umístěno proti dveřím.

Doporučení pro zrcadla

Pro zrcadlo stejně jako pro všechny ostatní doplňky platí jedno ze základních pravidel feng-šuej: čím větší je objekt, tím víc energie ovlivní. Zrcadlo samo energii nevytváří, ale odráží ji. Větší a čistší zrcadlo odráží více energie. Jeho vhodné umístění je v místnostech pozitivně energeticky nabitých, světlých, v kombinaci s květinami, barevně ladících. Nesnažte se zrcadlem provokovat, např. zcela nevhodné by bylo zrcadlo s červeným rámem v jinak krémové místnosti. Zrcadlo musí do prostoru zapadnout, nikoliv z něho vyčuhovat. Velmi pozitivní je zrcadlo zavěšené naproti květinám či uměleckým dílům (obrazům i sochám) nebo akváriím a vodním fontánkám. Kladnější energii získá ve světlém prostoru či místnosti, proto je v případě pochyb lepší zrcadlo doplnit jasným a příjemným, ne příliš ostrým, osvětlením.