Když bolí záda

Saturday 31. October 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Jestliže opakovatě trpíte na bolesti zad či dokonce jejich zablokování, můžete - kromě rad vám daným ortopedem - pro svá záda udělat ještě jednu podstatnou věc: pořídit jim polohovací křeslo. Už se nebudete při čtení či dívání na televizi všemožně kroutit na gauči, vaše poloha naopak bude přirozená a pohodlná. Obdobně to platí u bolavých nohou, které si při relaxaci spontánně odkládáme na protější kus nábytku. Polohovací křeslo vám poskytne pro nohy potřebnou oporu.

Proč je to důležité

Při běžných denních činnostech se často ocitáme v nepřirozených polohách, při kterých namáháme a přetěžujeme určitou část páteře. Kromě protahovacích cvičení, které je třeba provádět především preventivně, je důležité klást důraz na přirozenou polohu páteře ve chvílích relaxace. Polohovací pohovky jsou tak účelným a navíc příjemným doplňkem péče o naše zdraví. Kromě bezpečného pohodlí pro naše záda poskytují polohovací křesla i vhodnou oporu našim unaveným nohám.

Jaké křeslo vybrat

Při vybírání nejvhodnějšího polohovacího křesla byste měli mít na paměti především účel, který má plnit. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy a křeslo má sloužit pouze k relaxaci, potom bude váš nákup nejsnadnější. Křeslo vám musí zajistit především pohodlí. Pokud ovšem je určeno i jako zdravotní pomůcka, je důležité se zaměřit na tyto detaily: kolik a jaké polohy křeslo nabízí, zda je opěrka dostatečně vysoká, jestli lze na křeslo opřít celé nohy, v případě staršího či nemocného člověka klaďte důraz na to, aby se z křesla dobře vstávalo (podložka nohou nesmí po složení v prostoru nohou překážet). Otočné křeslo znásobuje pohodlí a praktičnost.