Když už i domácnost má IQ

Wednesday 22. July 2015 |
Autor: Monika Šaríková

Smart domácnostLíbí se vám sci-fi filmy? Mně ano. Nejvíce se mi líbí fakt, že mnohé “sci-fi” se již dávno stalo běžnou součástí života. A tak si tu a sem pohrávám s představou, jaké to bude, až i naše byty, domy, celé čtvrti a dokonce i města budou fungovat bez našeho přičinění. Vždyť již samotný pojem chytrá domácnost přestává být zvláštností a inteligentní přístroje pomalu a jistě přebírají stále více činností.

Při psaní těchto slov si nemohu nevybavit desítky filmů, které kromě divokých a zábavných akčních scén v budoucnosti také nastiňují nejrůznější představy běžného až obyčejného lidského života. Ano, na pozadí každého takového filmu se nenápadně rozvíjí možné představy člověka a jeho chytré domácnosti. A mnohé z nich nemají již daleko k realizaci. Nevěříte?

Není tomu tak dlouho, kdy mezi sci-fi představy patřila dnes běžná elektřina, lednička či auto. A co takové letadlo, tryskáče či vesmírné stanice? Ale vraťme se zpět na zem, do našich domovů. Před desítkami lety si naši předkové stěží dokázali představit současný moderní byt s vlastní koupelnou, splachovací toaletou, elektrickým osvětlením a veškerým těmi šikovnými věcičkami, které nám tolik usnadňují život.

A vědci jdou dále a vymýšlí nové a nové technologie, které si nenápadně razí cestu do našich domovů. Slibují vyšší komfort, automatizaci domácích činností i dokonalou regulací spotřeby energie bez zbytečného plýtvání. Naše domovy jsou stále chytřejší a samostatnější. Za pomoci mobilního telefonu, tabletu či počítače lze ovládat například vytápění.

Svět kolem nás je stále více “smart”

Toto anglické slovíčko se prostě stalo pojmem. Dříve to byly pouze smart neboli chytré telefony. Dnes už jsou chytré nejen telefony, ale také hodinky, chladničky, pračky a pomalu celé domácnosti. Jako první pronikají chytré technologie do tří základních oblastí bydlení - vytápění, osvětlení a bezpečnosti.

Převratný význam mají tyto technologie zejména v oblasti vytápění a klimatizace a to ve vztahu ke snižování výdajů. Kdo z nás nezažil šok při pohledu na vyúčtování, na jehož konci na vás vyskočil obrovský nedoplatek? S inteligentním systém si snadno nastavíte teploty pro každou místnost odděleně. Topení se bude spínat v požadovaných časových režimech a intervalech. A to znamená již žádné šílené účty za elektřinu, plyn či teplo.

Smart domácnost důmPředstavte si domácí pohodu, když se vrátíte z těžkého dne v práci. Venku se doslova honí čerti, teploty jsou pod nulou, sněží a vy toho máte za jeden den opravdu plné zuby. Doma vás kromě příjemné teploty přivítá usměvavá manželka, která má díky chytré domácnosti více času na sebe i vás. A to není vše. Po pár dnech strávené na lyžích si včas zapnete topení na dálku, takže vás nepříjemný chlad nepřekvapí ani tentokrát.
Svět kolem je smart

A co osvětlení? Neustále hledání vypínačů, těžkopádné přesuny v noci z ložnice na toaletu za vás opět vyřeší technologie. Světla se díky pohybovým čidlům zapínají a vypínají sami. Navíc si můžete nastavit rozmanité světelné scény. Co třeba náhlé romantické osvětlení? Stačí jeden pohyb a nová přítelkyně bude doslova ohromená. Ve spojení s moderní audiovizuální technikou nebude mít po zbytek večera slov.

Chytrá domácnost se lépe než kdokoliv jiný postará o bezpečnosti vašich blízkých. Zatímco “lidský” osobní bodyguard usne, chytré technologie se nikdy neunaví. Detektor pohybu s alarmem včas odhalí každé vniknutí. Zapomene vaše milované dítko klíče doma? Nevadí, jednoduše mu odemknete na dálku svým oblíbeným smartphonem. Speciální čidla ochrání domov před požárem a včas vám dají vědět o hrozícím nebezpečí.

Skutečně chytrý systém má myslet za obyvatele domu, usnadnit chod domácnosti a ochránit jej v dobách nepřítomností. Jednotlivé systémy mohou fungovat zvlášť nebo vzájemně spolupracovat. Možnosti jsou mnohem širší. Stojí však peníze, jak jinak také. Domácnost s plně automatizovaným systémem a pokročilými funkcemi vyjdou na statisíce korun.