Kvalitní matrace, základ dobrého spánku

Monday 21. September 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Jednou z příčin nekvalitního spánku, kdy se ráno probouzíme unavení a polámaní, jsou staré či nekvalitní postele, především pak proleželé matrace. Není to žádná slast, vstávat ráno s pocitem vyčerpanosti. Přesto právě koupi matrací, roštů i celých postelí leckdo podceňuje a zajímá se pouze o tvar, barvu a cenu tohoto zboží. Při výběru postelí a matrací bychom však měli mít na paměti, že v posteli trávíme až třetinu svého života. Navíc třetinu velmi důležitou, spánkem získáváme významnou část energie. Důraz bychom tedy měli klást především na vlastnosti tohoto bytového zařízení.

Rozdíl mezi špatnou a dobrou matrací

Špatnou matraci poznáte velmi jednoduše, neudrží dlouho svůj původní pevný tvar. Velmi rychle, během několika týdnů až měsíců, se z ní stává shluk měkčích a tvrdších míst, a to i přestože se snažíte ji opečovávat. Pokud je vaše matrace nerovná, rozhodně za to nemůže ani přehnané večerní divočení, ani poskakování dětí, ale její špatné vlastnosti – které často, ne vždy, úměrně odpovídají míře původní investice. kvalitní matrace a postele mohou být levné. Záleží na tom, z jakého jsou materiálu, jak jsou prodyšné, pružné, tvrdé, vysoké a také jaké mají hygienické vlastnosti.

Jak poznat kvalitní matraci a postel

Dobrou matraci poznáte podle toho, že má následující vlastnosti:

  • je vyšší než 10 cm, jinak se rychle stává nepohodlnou,
  • je spíš tvrdší než měkčí, ale zase nesmí být tak tvrdá, aby vás tlačila,
  • je dostatečně prodyšná, takže se v ní nemnoží plísně
  • snímatelný a pratelný povrch, takže je možné při praní zničit nežádané mikroorganismy
  • má stanovenou dobu životnosti a ideálně též záruku delší než je daná zákonem

Dobrá postel je navíc akorát tak vysoká, aby se vám z ní dobře vstávalo. Čím vyšší, tím pohodlnější.

Obecně platí, že byste si postel či matraci měli před koupí nejprve vyzkoušet, je to nejlepší způsob, jak přijít na to, zda vám sedí. Pokud to ale není možné, poraďte se alespoň s odborníkem. Nekupujte první zboží, které uvidíte, ale důkladně si nabídky proberte a zhodnoťte jejich vlastnosti. Přečtěte si více o svém zboží a sledujte recenze ostatních zákazníků. Na vhodné posteli a kvalitní matraci bude váš spánek zdravý a posilující.