Malý byt? 5 revolučních triků, jak ho opticky zvětšit

Friday 24. July 2015 |
Autor: Kristýna Žákovčíková

Křeslo v malém bytěMalý prostor v bydlení není nic špatného. Ovšem v případě, že víte, jak se s ním správně vypořádat. Nepotřebujete utrácet za drahého interiérového designéra, stačí pár kaček, trocha vkusu a naučit se využít jeho klady; útulnost a hřejivost. Jak na to? Existuje několik šikovných triků, které vaše království promění k nepoznání.

1. Třídíme! Aneb žádné syslení

Je váš byt skutečně malý, nebo jen plný zbytečností? Není to náhodou tak, že se potenciální prostor schovává pod hromadou cetek? Popadněte krabice a vyražte do boje. Boje proti lapačům prachu, suvenýrům z dovolené tety Aleny a blbůstkám z obchodu "vše za 13,-". Pokud máte problém vyhodit nepotřebnosti, které vám za ta léta společného soužití přirostly k srdci, pouze je odložte. Nepotřebujete je přece rozložené na televizním stolku.

2. Sklo a zrcadla; přidejte trochu lesku

Tito dva pomocnící udělají polovinu práce za vás. Je známo, že malému pokoji přidá velké zrcadlo druhou dimenzi. Prostor se opticky znásobí. Často se zapomíná, jak skvěle se dá využít k prosvětlení. Místo k oknu, jej stavěte proti. Bude se odrážet více denního světla. Stejně využijete i prosklené vitríny. Přidají jas a proti skříním působí vzdušněji.

3. Roztančete nábytek

A teď nemyslím ty zábavné scény z animovaných pohádek. Neuvěříte, kolik prostoru ušetří tak levná a prostá věc, jako čtyři kolečka. Stačí je namontovat například na konferenční stolek. Nejedná se jen o praktickou výpomoc, získáte tím i stylový a neotřelý kus nábytku.

4. Jedno slovo: barvy

Že sklo a zrcadla odvedou jednu polovinu práce? Barvy se postarají o druhou. Jasné a světlé barvy prostor rozjasní a opticky zvětší, zatímco pod závojem černé se pokoj mění v tmavou kobku. To však neznamená, že se tmavým odstínům a sytým barvám musíte vyhýbat! TIP: Fantasticky vypadá bíle vymalovaná místnost s jedním výrazným prvkem. Tuto funci může zastat vícebarevná pohovka, koberec, či zajímavá skříň. Zbývá jen s poutavým prvkem barevně sladit doplňky. Ne nadarmo se v tomto stylu nesou nejaktuálnější interiérové trendy.

5. Takticky rozmístěte světla

Proč v obchodech s nábytkem vypadají malinké aranžované pokojíčky tak božsky? Všimněte si, jak chytře je rozmístěné osvětlení. Tady malá lampička, o kousek dále několik drobných světélek a v rohu vysoká lampa s regulací světla, která vždy navodí správnou atmosféru. V případě malých místností na osvětlení rozhodně nešetřete.

Ať už zařizujete nové bydlení, nebo váš byt pomalu vyvolává klaustrofobii, nezoufejte. Stačí se držet těchto základních triků a s vlastním zadostiučiněním dáte vzniknou příjemné a útulné domácnosti.