Minimalismus v 5 krocích

Tuesday 20. October 2015 |
Autor: Kristýna Žákovčíková

Snad právě dnešní uspěchaná doba dala za vznik novému směru, týkajícího se nejen bydlení, nýbrž i celkového životního stylu. Ve snaze oprostit se od všudypřítomných stresorů a dát svému světu řád se mnozí začali uchylovat k minimalismu. Minimalismus je nyní pohlazením po duši nejen zapřísáhlých perfekcionistů.

1. Startujte od konce

Minimalismus má jedno prosté a stručné heslo – zjednodušování. Víte, jaký je rozdíl mezi malířem a fotografem? Zatímco malíř k dosažení kýženého výsledku na plátno postupně přidává, fotograf ze scenérie ubírá, aby zachytil jen to, co doopravdy chce. A vy jste nyní fotograf; je potřeba rušivé elementy odstranit! Předem si ujasněte, co je pro vás skutečně potřebné a které věci jen podporují chaos.

2. Kvantita za kvalitu

Vrcholem minimalismu je skutečnost, že již není více co ubrat. Veškeré věci, které "zbyly" jsou nepostradatelné. Málokdo je schopný oprostit se natolik, že dojde až do tohoto bodu. Jakmile se k němu ale příblížíte, narazíte na milý fakt. Vstupem do svazku s minimalismem se vzdáváte utrácení za zbytnosti a získáte možná i nějakou tu korunu jejich prodejem. Tím pádem si můžete dovolit kvalitnější vybavení!

3. Extravagantní kousky? I to je součástí

Možná jste nabyli dojmu, že jde o dost nudný a nesmyslný styl. Tak to vůbec ne! Nenechte se unést názory typu: "Minimalismus je chladný. Samá bílá. Žádné barvy. Nuda, nuda, šeď." Když už si můžete dovolit pořídit si kvalitnější vybavení, věnujte pozornost nejen funkčnosti. Vybírejte zajímavé a extravagantní kousky. Neobvyklé materiály, zářivé barvy, oblíbené vzory.

TIP: Absenci velkého množství drobných dekorací snadno vyvážíte funkčními a přesto designovými prvky. Originální lustr je na místě!

4. Domácnost jako ze škatulky

Každý puntičkář si přijde na své. V minimalistickém bydlení má vše své místo a tak nezbývá prostor pro nepořádek. Uklizeno máte hned a bez větší námahy. Vážně. Vzhledem k tomu, že ani není co uklízet.

5. Úložné prostory

Je třeba zvážit také míru, do jaké necháte minimalismus ovlivnit svůj život. V duchu tohoto životního stylu by mělo dojít i k protřídění šatníku, potravin a dokonce i vztahů. Pokud vám jde jen o dekoraci domácnosti, bohatě postačí dostatek úložných prostor, kam tyto věci zkrátka schováte. Oblečení a potraviny, samozřejmě! Ne vztahy.